Nechtějí být dalším Janovem
Radnice Obrnic hodlá získat vybydlené paneláky, podle ministerstva ale chybí i peníze na údržbu
Obrnice - Malého ghetta, které by mohlo vzniknout na jejich největším sídlišti, se obávají lidé z Obrnic u Mostu. Obec se proto již od roku 2007 snaží získat tři chátrající paneláky s 88 byty. Její představitelé se totiž bojí, že pokud je koupí realitky, nastěhují sem problémové nájemníky z atraktivních bytů v Praze a okolí a Obrnice se dostanou do podobně tíživé situace, kterou dnes velmi složitě řeší nedaleký Litvínov na sídlišti Janov, Ústí v Předlicích...
Obec ve stínu nejznámějšího českého ghetta Již nyní má obec stigma vesnice ležící ve stínu nejznámějšího českého ghetta - mosteckého sídliště Chanov. Podle odhadů patří téměř polovina z 2 600 obyvatel obrnického sídliště úřední mluvou mezi sociálně slabé a takzvaně vyloučené.
„Pokud ty domy nezískáme a začnou nám sem stěhovat neplatiče odjinud, dostaneme se do pasti, z které není úniku. Z okolních opravených domů se lidé začnou stěhovat pryč, sdružení vlastníků tím pádem nebude mít šanci splácet úvěry, které si na opravy vzalo, a do uvolněných bytů přijdou přes realitky další problémoví nájemníci. A tak to půjde dál. Získat ty zchátralé paneláky a opravit je, to je jediná cesta, jak obec zachránit,“ je přesvědčená místostarostka Drahomíra Miklošová, která už tři roky situaci s chátrajícími domy řeší.
O prodeji paneláků se dozvěděli jen náhodou Že mají tři třípodlažní paneláky jít do dražby obálkovou metodou, to Obrničtí zjistili v prosinci roku 2007 prakticky náhodou při vyřizování úplně jiné záležitosti. Okamžitě požádali Správu železniční a dopravní cesty, která bývalé drážní domy vlastní, aby je stáhla z prodeje. A začali hledat cestu, jak je získat.
„Mysleli jsme na bezúplatný převod na obec, to ale muselo požehnat ministerstvo financí, které převod zatrhlo. V tu chvíli jsme se dozvěděli, že na obec se pohlíží jako na podnikatelský subjekt, který by byl ziskem domů zdarma zvýhodněn proti ostatním zájemcům. Jakákoli realitka by si pak mohla stěžovat, že jsme získali majetek pro další „podnikání“ zdarma, a tím jsme byli zvýhodněni. Přišly by sankce. Nám jde přitom o jediné - nechceme být dalším Janovem,“ upozornila místostarostka Miklošová.
Obavy Obrnic podle ní chápe většina úředníků, s kterými o možnosti získat staré poničené paneláky jednala. Chybí ale podstatný krok - požehnání jejich převodu na obec.
Obci se ale ve spolupráci s Úřadem na ochranu hospodářské soutěže podařilo najít jinou cestu, jak paneláky získat. Úřad jim doporučil koupit domy za sumu, která vznikne odečtením maximální možné veřejné podpory. Ta je 500 tisíc eur, tedy asi 13 milionů korun. Tato částka by se odečetla od 16,8 milionu korun, což je odhadní cena domů. Obrnice by tak tři staré paneláky s 88 byty přišly na 3,8 milionu korun. Tuto variantu ale musí podpořit ministerstvo financí. Zatím nerozhodlo. „Jedná se o velmi složitý problém. Obec sice projevovala zájem o získání tohoto majetku s představou, že tyto domy bude nadále spravovat, nicméně bohužel nebyla schopna doložit finanční zajištění jak vlastní koupě majetku, tak i výrazných nákladů na správu a rekonstrukci domů. Při převodu majetku na obec je také nutné sledovat soulad s pravidly EU o poskytování veřejné podpory,“ přiblížil Radek Ležatka z oddělení komunikace ministerstva financí. „Jakmile se podaří splnění podmínek doložit a obec rovněž prokáže schopnost uhradit zbytek kupní ceny, pak je ministerstvo financí připraveno prodej obci projednat a případně vládě tento prodej navrhnout ke schválení,“ dodal.
Danajský dar V Obrnicích si uvědomují, že i když získají domy, které jsou nyní ze dvou třetin prázdné, zatéká do nich a potřebují kompletní rekonstrukci fasády, oken i rozvodů, bude to pro ně velká zátěž. I ta je ale pro ně přijatelnější, než aby se sem stěhovali neplatiči odjinud. Navíc už mají s podobnou situací zkušenosti. Jiný zchátralý panelák koupili v dražbě po krachu firmy, která ho zprivatizovala. Vlastní ještě další dva v sídlišti. Postupně je opravují a jeden chtějí předělat na startovací byty pro mladé.
„Když domy nejsou naše, nemůžeme připravovat žádné projekty na rekonstrukci ani hledat dotace. Ve chvíli, kdy je získáme, se to změní. Po obecních bytech je poptávka a my bychom ty naše mohli nabídnout třeba lidem z velkých sídlišť v Mostě nebo těm, kteří odsud odešli,“ uvažuje místostarostka Miklošová.
Pomoc pro Obrnice hledá i vládní Agentura pro sociální začleňování