Přínosy sociálního vyloučení
SPOLEČNOST: Přínosy sociálního vyloučení
21. března 2013
Na většinu nás obklopujících skutečností lze nahlížet minimálně ze dvou úhlů. Podívejme se tedy na přínosy existence takzvaných sociálně vyloučených lokalit. Ne, neříkejte, že žádné mít nemohou. Ve skutečnosti existují, jsou obrovské a mají naprosto zásadní vliv na poměrně zvláštní formu sociálního smíru v naší zemi.
Každý pracovní den ráno vstávají v Česku milióny lidí, kteří pak spěchají, aby se v určenou hodinu dostavili do práce. Ale zdaleka ne všichni. Teď ale nemám na mysli ty, kteří mají nepravidelnou pracovní dobu, ale naše - trvale od jakékoli práce "osvobozené" spoluobčany v produktivním věku. Život těchto lidí má úplně jiný rytmus a režim, kdy se jejich "povinnosti" scvrkly pouze na včasné vyzvedávání podpor a sociálních dávek. Jsou jich statisíce, ale většině spoluobčanů je to v podstatě jedno. Většinou, ale ne vždy.
Výjimkou jsou "sociálně nevyloučené lokality", kde ti do práce se každodenně trmácející "hlupáci" po svém návratu domů z práce mají možnost všimnout si životního stylu svých spoluobčanů – takzvaných "podporožroutů". Vidí je, jak se baví, jak jezdí na nákupy taxíky, z vlastní i přenesené zkušenosti vědí, že někteří z nich ukradnou i to, co je přibité, že se opíjejí, páchají trestnou činnost atd. atd.
Nikoho už nepřekvapí, že tento úžasně výhodný a v podstatě paraziticky dokonalý životní styl přebírá i jejich značně početné potomstvo. Není divu, když naše zákony takovýto způsob existence dlouhodobě umožňují. Škoda, že už nežije italský režisér Federico Fellini. Možná, že by v Česku natočit film Sladký život 2.
A teď se dostávám k zásadním přínosům "sociálně vyloučených lokalit". Na rozdíl od těch nevyloučených zde panuje relativní klídek a pohoda. Životní styl "podporožroutů" tady nevyvolává sociální napětí, protože je ostatní občané nemají na očích. Nepřizpůsobivými občany "vybydlené" objekty jsou za peníze těch do práce se denně plahočících "hlupáků" průběžně opravovány a rekonstruovány, hlučných, do hluboké noci se táhnoucích večírků se mohou účastnit všichni, vždyť nikdo nemusí ráno vstávat do práce, že?
Na "prsu" našeho státu jsou dokonale přisáty statisíce dobře organizovaných a našimi zákony podporovaných vyžírků, jejichž cílem není a nikdy ani nebylo získat nějakou práci, ale udržet si standard trvale ostatními podporovaných prominentů. Proto tak oceňuji přínos sociálně vyloučených lokalit. Kdyby jich nebylo, už by jistě došlo k mnoha sociálním nepokojům. Jak dlouho by se asi dokázala skupina stále chudších pracujících v klidu dívat na skutečně sladký a v podstatě bezstarostný život svých trvale nepracujících a přesto v naprosté pohodě žijících spoluobčanů? Takže sociálně vyloučeným lokalitám budiž sláva. Ještěže jsou. Jinak by mohl nastat pěkný "mazec", který by rychle ukončil nesmyslný a pro řádné občany krajně nevýhodný sociální smír.